Allt jag önskar mig till jul / Joanna Bolouri ; översättning: Cecilia Falk.

By: Bolouri, Joanna [aut]Contributor(s): Falk, Cecilia, 1958- [trl]Material type: TextTextLanguage: Swedish Original language: English Publisher: [Stockholm] : Printz, [2021]Manufacturer: 2021Description: 300 sidor 22 cmContent type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789177713906Other title: Allt jag önskar mig till jul : en romantisk komedi om oväntad kärlek [Cover title]Uniform titles: All I want for Christmas Svenska Subject(s): Kärlek | Julen | Christmas | LoveGenre/Form: Feelgood | Romaner | KomedierDDC classification: 823 Other classification: Hce Summary: Vad händer om ditt livs kärlek är din bästa väns flickvän, och det var du som parade ihop dem? När Nick blir av med sitt jobb på den prestigefyllda advokatbyrån och samtidigt dumpas av sin flickvän tvingas han motvilligt att ta ett jobb som jultomte i ett köpcentrum. Samtidigt som hans vänner gifter sig eller befordras, tillbringar Nick sina dagar med att terroriseras av vresiga tomtenissar och bortskämda ungar. Tills han träffar fyraåriga Alfie. Allt Alfie önskar sig till jul är att hans mamma, Sarah, ska bli glad igen. Rörd av pojkens osjälviska önskan ordnar Nick en dejt mellan Sarah och hans bästa vän, Matt. Nick ställer upp som barnvakt till Alfie för att de ska kunna få tid ifred, och upptäcker snart att han trivs i den charmiga fyraåringens sällskap. Men allteftersom Sarah och Alfie blir en större del av deras liv, inser Nick till sin förskräckelse att Sarahs och Matts lycka innebär hans egen olycka. Allt jag önskar mig till jul är en rolig, varm och rörande julroman för fans av Beth O'Leary och Marian Keyes. Det är Joanna Bolouris andra julroman efter den charmiga romantiska komedin Jag kommer hem till jul.
List(s) this item appears in: Feelgood/Romance
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Shelving location Call number Status Date due Barcode Item holds
Bok Fårösunds bibliotek

Öppettider:
Tisdag 10:00-12:00, 13:00-16:00

Vuxen Hce (Browse shelf) Available 80067419372
Bok Korpens bibliotek

Öppettider
Måndag: 08.00 - 12.00
Tisdag: 08.00 - 12.00
Onsdag: 12.00 - 16:00
Torsdag: 12.00 - 16.00
Fredag: STÄNGT

Vuxen Hce (Browse shelf) Available 80067419376
Bok Roma bibliotek

Bemannade öppettider
Måndag 13.00-18.00
Tisdag 13.00-17.00
Onsdag 10.00-17.00
Torsdag 10.00-16.00
Fredag ​​13.00-16.00
Självbetjäning ons-tors 12.00-13.00

Meröppet
Måndag-Fredag ​​07.00-21.00
Lördag-Söndag 09.00-18.00

Röda dagar och helgdagar 09.00-18.00

Vuxen Feelgood Hce (Browse shelf) Available 56548260021
Total holds: 0

Första svenska upplaga 2021

Vad händer om ditt livs kärlek är din bästa väns flickvän, och det var du som parade ihop dem? När Nick blir av med sitt jobb på den prestigefyllda advokatbyrån och samtidigt dumpas av sin flickvän tvingas han motvilligt att ta ett jobb som jultomte i ett köpcentrum. Samtidigt som hans vänner gifter sig eller befordras, tillbringar Nick sina dagar med att terroriseras av vresiga tomtenissar och bortskämda ungar. Tills han träffar fyraåriga Alfie. Allt Alfie önskar sig till jul är att hans mamma, Sarah, ska bli glad igen. Rörd av pojkens osjälviska önskan ordnar Nick en dejt mellan Sarah och hans bästa vän, Matt. Nick ställer upp som barnvakt till Alfie för att de ska kunna få tid ifred, och upptäcker snart att han trivs i den charmiga fyraåringens sällskap. Men allteftersom Sarah och Alfie blir en större del av deras liv, inser Nick till sin förskräckelse att Sarahs och Matts lycka innebär hans egen olycka. Allt jag önskar mig till jul är en rolig, varm och rörande julroman för fans av Beth O'Leary och Marian Keyes. Det är Joanna Bolouris andra julroman efter den charmiga romantiska komedin Jag kommer hem till jul.

There are no comments on this title.

to post a comment.

Powered by Koha